V druhé polovině května navštíví Prahu pravděpodobně nejvýznamnější žijící Čech současnosti, profesor Václav Smil. Přijíždí jako hlavní řečník ekonomického diskusního fóra „Kostelec 2023“. Letos se bude hovořit o budoucnosti (nejen) evropské energetiky. Kostelecká setkání mají několikaletou tradici. Postupně na nich vystoupila řada zajímavých hostů a řečníků. Účast Václava Smila je pro mě rozhodně dosavadním vrcholem a mám upřímnou radost, že jsem se na jeho přivedení do Kostelce mohl podílet.
Způsob, jakým Václav Smil píše své knihy, je mě velmi blízký, přestože není nijak samozřejmý. Za všech okolností totiž vychází z přísně racionálního rámce. Základem každé jeho publikace je široký sběr podkladových dat a studium desítek odborných studií. Jejich následné porovnávání, hledání souvislostí či popis dopadů, které může způsobit jediné rozhodnutí, je-li učiněné bez kontextu, jsou strhujícím a zároveň docela zábavným čtením. A to přesto, že jsou jeho texty plné čísel, tabulek a grafů.
Profesor Smil je výjimečný tím, jak dokáže odhalovat skryté spojitosti mezi zdánlivě nesouvisejícími obory a jak umí na první pohled velmi samozřejmě sledovat, jak a kudy proudí energie, která pohání světovou ekonomikou.
Václav Smil se přitom zásadně brání jakýmkoliv ideologickým či jen populárně-společenským komentářům. Není divu, že patří mezi oblíbené autory například zakladatele Microsoftu Billa Gatese nebo šéfa Facebooku Marka Zukerberga. A Právě Bill Gates je autorem recenzí dvou posledních knih profesora Smila, které jsme si dovolili převzít z jeho webu.
Jak napsal před časem časopis Science, v době, kdy se svět snaží korigovat dopady změn klimatu omezením fosilních paliv, získávají Smilovy texty o změnách v energetice mimořádnou pozornost. I když pochybuje o mnoha klimatických modelech, akceptuje realitu klimatických změn. Věří, že musíme snížit naší závislost na fosilních palivech. Zároveň ale dokazuje, jak moc je moderní svět na fosilních palivech závislý a s jak obrovskou setrvačností je potřeba počítat.
Úspěšně zpochybňuje smysluplnost různých „zaručených scénářů“ o rychlém přechodu k bezemisním zdrojům. Profesor David Keith, odborník na energetiku a klima z Harvardské university ho v této souvislosti označil za „zabijáka hloupostí“ (slayer of bullshit).
Smilovi stačí pár minut, aby do základů rozebral jakýkoliv problém, související s energetikou. Jsou větrné turbíny ztělesněním nízkouhlíkové budoucnosti? Kdeže. Naftou poháněné stroje musí vyhloubit základy stavby, pece na zemní plyn vypálí cement do betonu a stožáry turbín jsou vyrobené z oceli, která se vyrábí spalováním uhlí …
Na osobní setkání s Václavem Smilem se moc těším. Jeho přítomnost v Kostelci je zárukou zajímavé diskuse. Zároveň mě velmi potěšila dodatečná informace o ochotě profesora Smila účastnit se v rámci cesty do Čech ještě jedné veřejné diskuse, a to na půdě vysoké školy CEVRO. Určitě se k setkání a diskusi s panem profesorem vrátím v nějakém dalším textu.
Václav Smil (*1943) promoval na katedře ekonomické geografie na přírodovědecké fakultě Karlovy university. Po okupaci Československa emigroval v roce 1969 do USA. Později se přesunul do Kanady, kde působil na University of Manitoba. Je držitelem kanadského státního vyznamenání Order of Canada. Časopis Foreign Policy ho zařadil do první stovky nejvlivnějších osobností současnosti. V osmdesátých a devadesátých letech byl poradcem Světové banky a řady amerických a kanadských státních agentur, včetně např. CIA. Dnes píše knihy, podílí se na odborných publikacích a přednáší na konferencích po celém světě.