Nové mistrovské dílo jednoho z mých nejoblíbenějších autorů.
Napsal Bill Gates
6. června 2022
Občas se podívám do žebříčku bestsellerů, abych se zamyslel nad tím, co budu číst příště. Před pár týdny jsem nahlédl do seznamu literatury faktu v New York Times a zažil jsem docela překvapení. Nejnovější kniha Václava Smila Jak svět doopravdy funguje, se umístila osmá!
Práci Václava Smila obdivuji již roky – patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům. Ovšem jeho styl nevyhovuje každému. Mnoho z jeho knih je nahuštěných a přeplněných daty a bylo by podceněním tvrdit, že se nikdy neprodávaly příliš dobře. Proto jsem byl jako obdivovatel práce Václava Smila nadšený, když jsem jeho nejnovější publikaci našel mezi top 10. Čím více lidí si jeho knihy přečte, tím lépe.
Na knize Jak svět doopravdy funguje, se mi opravdu líbí, že shrnuje všechny úžasné znalosti Václava Smila, které během let získal. Většina z desítek knih se velmi podrobně věnuje složitým tématům zahrnujícím energetiku, výrobu, dopravu a zemědělství. Napsal celou knihu o změnách stravovacích návyků Japonců.
Přestože takto podrobně zabíhá do tak specifických témat, dokáže si zachovat kvalifikovaný odstup a napsat široký přehled pro běžné publikum, což se mu v Jak svět doopravdy funguje, podařilo. Chcete-li se ve stručnosti, ovšem důkladně vzdělat v matematickém uvažování o mnoha základních silách formujících lidský život, přečtěte si tuto knihu.
Výborným příkladem je energetika. Od Václava Smila jsem se o energii a jejím dopadu na společnost dozvěděl více než z jakéhokoliv jiného zdroje. V roce 2017 jsem recenzoval jeho skvělou knihu Energie a napsal jsem: „ … podrobně a zeširoka vysvětluje, jak se inovace a lidská schopnost přeměňovat energii na teplo, světlo a pohyb staly hnací silou našeho kulturního a ekonomického pokroku během posledních 10 000 let.“
Ovšem pokud se necítíte na dlouhou, na informace bohatou knihu o úloze energie v lidských dějinách – Energie má 568 stránek a čte se jako akademický text –, většinu nejdůležitějších myšlenek zachycují první tři kapitoly Jak svět doopravdy funguje. Měla by se stát povinnou četbou pro všechny, kdo si chtějí vytvořit informované stanovisko ke změně klimatu. Vše, co Václav Smil chce, je, aby se lidé podívali na všechny oblasti emisí – výrobu elektřiny, výrobu, dopravu atd. – a navrhli realistické, ekonomicky životaschopné plány na snížení emisí v každé z nich.
Jak jsem napsal v mé knize o změnách klimatu, jejíž některé části čerpají z práce Václava Smila, jsem oproti němu více optimistický ohledně možnosti inovace našeho způsobu zabránění klimatické katastrofě. Ovšem velmi doporučuji, abyste si jeho úvahy o tomto tématu přečetli, protože dobře vysvětluje, jak funguje současný světový energetický systém.
Dalším příkladem přístupu Václava Smila je kapitola o potravinách. Abyste lépe pochopili, jak nové zdroje energie umožnili lidstvu efektivněji pěstovat plodiny a chovat zvířata, zobrazuje život na třech různých farmách ve třech různých obdobích. Začíná hypotetickým farmářem v západním státu New York v roce 1801 a vysvětluje všechny pracovní kroky, které musel učinit při pěstování pšenice. Pak přeskočí století a přenese vás do východní Severní Dakoty, kde vám ukáže veškerý pokrok, včetně pluhů a kombajnů, díky nimž je zemědělství efektivnější. Nakonec se přesune do Kansasu v roce 2021 a předvede vám, jak moc dramaticky se věci změnily za poslední století.
Václav Smil jako obvykle prošel všechny údaje, takže dokáže vysvětlit všechny tyto změny kvalitativně i kvantitativně. „Za dvě století,“ píše, „se lidská práce na vypěstování jednoho kilogramu americké pšenice zkrátila z 10 minut na méně než 2 sekundy.“
A následně tuto statistiku zasazuje ještě do širšího kontextu, kdy dokládá, jak vyšší výnosy plodin osvobodily lidi, aby se ze svých farem přestěhovali do městských oblastí, kde mohli spolupracovat na dalších inovacích. „Většina obdivovaných a nepochybně pozoruhodných technických vymožeností, jež změnily průmysl, dopravu, komunikaci a každodenní život,“ uvádí, „by pravděpodobně nevzniklo, pokud by více než 80 procent všech obyvatel zůstalo žít na venkově, aby si zajistili svůj každodenní chléb … nebo svou každodenní misku rýže.“
Přestože je Václav Smil o svých myšlenkách hluboce přesvědčen, vždy vychází z faktů. A když jde o rozsáhlý problém, jako je změna klimatu, nezachází do extrémů. Jak řekl jednomu tazateli: „Potřebujeme nudný, fakticky správný a přesný střed. Protože pouze z tohoto středu vzejdou řešení.“
V tomto citátu nesouhlasím s jediným slovem. Jak svět doopravdy funguje je jistě fakticky správná a přesná kniha, ovšem rozhodně není nudná. Jedná se o poutavé a velmi čtivé dílo, jež čtenářům zprostředkovává základní znalosti nezbytné jako pomoc při řešení nejpalčivějších problémů světa.